Лайфхаки

Як говорити з людиною, яка пережила бойові дії

Під час viйни всім людям як ніколи важлива моральна підтримка. Проте особливо допомоги потребують ті, хто перебував в епіцентрі бойових дій і зміг звідти вибратися. Комусь довелося на власні очі побачити, як згоряє рідний будинок.

Хтось на власній шкурі відчув, що таке вибухова хвиля і на що вона здатна. А хтось втратив найближчих людей, які пішли безповоротно.

Ми співчуваємо кожному українцю, який постраждав від цієї нелюдської агресії, розв’язаної Росією. Сьогодні ми хочемо розповісти, як правильно налагодити контакт із людьми, які пережили пекло на Землі.

МОРАЛЬНА ПІДТРИМКА

Якщо ти приймаєш у себе будинки переселенців, важливо знати, як треба з ними розмовляти. Насамперед, не варто говорити людям, що ти розумієш, через що їм довелося пройти. Це не правда.

Справа в тому, що кожен українець зазнав різних втрат. Хтось втратив вдома та роботи, когось viйна назавжди позбавила почуття безпеки. Сотні людей більше ніколи не почують голоси рідних та близьких.

Зрозуміти тих, хто став свідком таких звірств, дуже непросто. Але це від тебе не вимагається. Набагато важливіше бути поруч і говорити потрібні слова: «Те, що тобі довелося пережити, просто жахливо. Мені шкода, що тобі довелося пройти через це». Також підійде фраза: «Я навіть уявити не можу, що ти пережив».

У жодному разі не варто ігнорувати цю тему під час діалогу із постраждалими. Не роби вигляду, що нічого не сталося. І хоча здається, що слова тут зайві, мовчання часом ранить так само, як і неправильні формулювання.

Людині, яка пережила пекло на Землі, важливо, щоб її досвід визнали. Мовчання створює своєрідний ефект вакууму. У ньому люди залишаються наодинці із собою, через що страждають ще більше.

Важливо визнати весь тягар ситуації та людських страждань. Досить сказати: «Те, що сталося у твоєму місті, справді дуже страшно». Крім того, ніколи не давай свою оцінку почуттям людей. А також не кажи, що, на твою думку, можна було зробити не так. Ти не був на місці цієї людини і не можеш знати напевно, як би вчинив саме ти.

«Тобі треба було виїхати раніше», «Ти маєш радіти, що взагалі вижила»,заборонені фрази. Найімовірніше, людина і так звинувачує себе за щось. А також намагається вмовити себе радіти кожній прожитій хвилині. Але щоб людям знову вдалося це робити, дуже важливо прожити усі сумні емоції.

Від минулого життя залишилися лише спогади. Із цим доведеться змиритися. Підтримати людину в такому разі можна словами: «Ти маєш повне право злитися на тих, хто зруйнував твій дім, твоє життя».

 

Читайте також: Останнє пророцтво старця Єфрема Аризонського про світовий конфлікт, який торкнеться кожної країни на землі

 

Як вести діалог із постраждалими від viйни

Моральна підтримка людей не зазнає узагальнень. Жодних «нам усім важко» у розмові прослизати не повинно. Спілкуючись із тими, хто постраждав від скоєних звірств, важливо не переводити фокус на себе чи інших людей. І тим більше не варто порівнювати ситуацію людини з іншими можливими випадками.

Якщо людина наважилася поділитися з тобою своїми переживаннями, вислухай до кінця та вислови словами свою підтримку. Не варто також говорити і про те, що поганого могло статися, але не сталося. Таким чином ти знецінюєш втрати потерпілого, а його почуття робиш малозначущими. Кожна ситуація є унікальною.

Багато хто каже, що співчуття справі не допомагають. Постраждалі українці не потребують жалю — це правда. Тому, спілкуючись із людиною, не роби з неї жертву.

Людям і так непросто впоратися з усім, що сталося. Куди краще підкреслювати сильні сторони співрозмовника і говорити про те, що він здатний впоратися з будь-якими труднощами. Людині потрібно, щоб у неї просто вірили.

Сподіваємося, ця стаття допоможе тобі налагодити контакт із тими, хто пережив viйськові дії.

Віримо, що незабаром Україна переможе, і цей жах закінчиться!

Вам також має сподобатись...