Лайфхаки

Дитина ще не заговорила. Що робити?

Немає однозначного терміну, коли починає говорити дитина.

Хтось базікає вже у рік, а хтось мовчить до 3-4 років, викликаючи тривогу мам, тат, бабусь та дідусів. Що ж зробити батькам, щоб малюк зробив це раніше?

Коли молоді мами зустрічаються на дитячих майданчиках, у поліклініці, на «мамських» форумах в інтернеті, однією з улюблених тем є тема, яку називають «темою умілок».

Ми розповідаємо один одному про те, що є предметом нашої гордості. А в цей період життя предметом нашої гордості є досягнення та звершення наших маленьких дітей. Те, що вони вміють.

  • “А мій вчора зробив перший крок”.
  • “А моя вже сама одягає колготки”.
  • «А мої близнюки користуються вилкою та ножем».

І окремим пунктом у питанні розвитку нашої дитини є її розмова. Адже це саме те, що робить людину людиною.

І коли хтось із подружок розповідає вам, що її півторарічний малюк вже говорить не лише слова «мама», «тато», а й називає свою бабусю на ім’я по батькові, чим викликає розчулення у всіх, крім самої бабусі, а ваш ще з важкістю відрізняє «Гав-Гав», від «Му-Му», то тут ніякі психотерапевтичні умовляння про те, що діти всі різні, заспокоїти вас не можуть.

Тому пропоную вам кілька простих способів для розвитку мови вашої дитини

1. Говоріть зі своєю дитиною

Говоріть з нею, починаючи з його народження. Називайте його на ім’я, розмовляйте з ним, розповідайте йому, що ви робите. Не треба думати, що якщо ваш малюк не каже, то і вам потрібно мовчати. Це зовсім неправильний підхід, який дуже негативно позначається на розвиток не лише мови, а й мозку дитини.

2. Розповідайте їй казки

Найпростіші казки, які дуже легко запам’ятати: Курочка Ряба, Колобок, Маша та Ведмідь – ідеальний засіб для розширення словникового запасу дитини та пам’яті мами.

І настане день, коли ваш малюк розповідатиме якусь «Ріпку» від початку і до кінця по пам’яті.  Ми з чоловіком, заради інтересу, навіть брали книгу та перевіряли – відповідність була майже стовідсотковою.

3. Читайте дитячі вірші

4. Дивіться книжки з картинками

 

Читайте також: Дієтолог пояснила, як позбутися неприємного запаху тіла

 

Поки малюк ще не може називати предмети, нехай свідчить про них. Купуйте книжки з хорошими картинками і просіть малюка показати: А де машина? А де літак?

І ви, запевняю вас, здивуєтеся, який великий словниковий запас у вашої дитини. Так, вона поки що пасивна, тобто дитина ще не каже цих слів. Але виділяє їх на слух і знає, що вони означають. І це лише поки що. Згодом ту ж книжку ви показуватимете йому ставлячи лише одне запитання «Це що? І малюк із задоволенням буде вам відповідати.

5. Вибирайте літературу, аудіокниги відповідно до віку дитини

Іноді можна почути таку думку, що якщо дитині читати класичні твори літератури, то вона цілком може їх слухати та сприймати. Можливо, це так. Але боюся, з таким успіхом дитині можна ставити якісь шедеври китайської середньовічної літератури мовою оригіналу.

Так, дитина слухатиме, як один із варіантів білого шуму. І навіть можна буде добре засипати під них. Але якщо ми хочемо, щоб дитина не тільки слухала потік звуків, а й виділяла з нього знайомі слова та пропозиції, то краще обійтися без цих експериментів, покликаних виховати генія.

Використовуйте прості казки, нескладні слова, короткі речення. І саме використовуючи ці слова та пропозиції, малюк незабаром почне говорити.

Ці нехитрі прийоми, про які я вам розповіла, цілком під силу, будь-якій мамі, і не обов’язково бути гуру педагогіки чи лінгвістики. Навіть вища освіта тут не обов’язкова.

Головне – це кохання, усмішка і трохи вашого бажання. І тоді все у вас вийде.

Вам також має сподобатись...