Site icon Пліткарка

Як горіти і не згорати

Вперше термін “емоційне вигорання” запровадив американський психіатр у 1974 році, щоб описати стан співробітників кризових центрів і лікарень. Пізніше це поняття стали використовувати для багатьох інших професій: вчителів, психологів, консультантів.

Працюючи, ми щось віддаємо і щось отримуємо. Віддаємо сили і час, енергію, увагу, співчуття; отримуємо визнання, вдячність, відчуття сенсу. Якщо ми більше витрачаємо, ніж отримуємо, настає емоційне вигорання.

Іноді кажуть, що емоційне вигорання – це перенасичення контактом, перенасичення співчуттям, емпатією. Вигорання дійсно має стосунок до контакту й до спілкування з людьми. Вигорання – це тривожна реакція на тривалий негатив: я довго в стресі, але я не відчуваю себе й нічого не роблю з цим стресом, – і тоді психіка рано чи пізно скаже мені: “Усе, я більше не можу…”

Щоб не вигоріти, слід:

Ми звикли вважати, що професійне вигорання викликають великі обсяги і темпи роботи. Та насправді воно обумовлено переважно тим, що наш робочий графік, ритм життя, характер обов’язків, дедлайни та інші фактори стресу перевищують задоволення від того, що ми робимо. За словами Ніцше, якщо у людини є «для чого» жити, то вона витримає будь-яке «як». Шукай свій ресурс!

Exit mobile version